Badanie specjalistyczne drzew i ekspertyzy (szacunek brakarski)
Nasza firma świadczy usługi specjalistycznego badania drzew w celu określenia ich kondycji oraz na potrzeby producentów surowca drzewnego. W ten sposób możemy wykryć zgnilizny i ubytki w pniach drzew stwarzające zagrożenie dla otoczenia oraz wady drewna istotne przy ocenie wartości surowca drzewnego.
Badania drzew urządzeniem Microsecond Timer
Dzięki tej zaawansowanej technologii możemy błyskawicznie stwierdzić niewidoczne z zewnątrz uszkodzenia wewnętrzne pnia drzewa – zgnilizny, rozkładu. Pozwala ona również na optymalizację czasu pracy poświęconej na badanie – w ciągu jednego dnia ocenić można nawet 100 drzew różnych gatunków. Na podstawie wyników badania wydajemy zalecenia co do dalszego postępowania z danym drzewem.
Metoda oceny kondycji drzew za pomocą tomografii komputerowej polega na wykonaniu pomiaru czasu rozchodzenia się fali naprężeń w drewnie. W ten sposób można precyzyjnie określić miejsce i wielkość uszkodzenia struktury drewna. Badanie wykonać można także na potrzeby szacunku brakarskiego pozwalającego na zinwentaryzowanie drewna przy prowadzeniu gospodarki leśnej.
Szacunek brakarski
– czym jest?
Szacunek brakarski to szacunkowe ustalenie za pomocą określonych metod ilości i jakości sortymentów drewna okrągłego, które pozyskać można z drzew przeznaczonych do wycinki w kolejnym roku. Można go więc określić jako ilościowy i jakościowy plan drewna możliwego do pozyskania oraz warunków pozyskania drewna, sposób jego wycinki i wywozu z lasu. Pozwalają także uzyskać informacje dla krajowego bilansu drewna.
Jaki jest cel sporządzania szacunków brakarskich?
Surowiec drzewny jest bardzo cenny – dzięki swym właściwościom drewno wykorzystywane jest w wielu dziedzinach przemysłu. Klasyfikacja surowca drzewnego na podstawie określenia struktury sortymentów pozwala zaplanować dalsze prace – skrawanie drewna (manipulacja drewna okrągłego), sposoby cięć, przeznaczenie pozyskanego surowca i oczywiście kosztorys prac.
Wykonujemy także obliczanie miąższości poszczególnych klas, gdy niezbędne jest magazynowanie surowca drzewnego, co pozwala na precyzyjne oszacowanie jego objętości w metrach sześciennych i zaplanowanie powierzchni na przechowywanie drewna.
Wycena wartości drewna na podstawie zestawienia szacunku brakarskiego
Klasyfikacja drewna okrągłego na podstawie metod pomiarowych stosowanych w brakarstwie obejmuje jego jakościowe i ilościowe cechy – rodzaj drewna, jego pomiar, ocenę jakości na podstawie widocznych wad.
Wady surowca drzewnego
W sporządzaniu szacunku brakarskiego ważna jest znajomość wad drewna jako surowca – a należą do nich sęki, krzywizny czy miejsca zgnilizny. Choć drewno jest poszukiwanym surowcem, to jednak wady te mają niebagatelne znaczenie zarówno dla jego ceny, jak i przeznaczenia. I tak na potrzeby stolarki budowlanej do wyrobu tarcicy przeznaczyć można drewno średniowymiarowe bez wad. Natomiast drewno małowymiarowe przeznaczone jest do wyrobu materiałów płytowych, produkcji masy celulozowej lub na opał.